Sažetak | Ovim radom provedeno je istraživanje u svrhu procjene izloženosti radnika teškim metalima prisutnim u lebdećim česticama koje se produciraju na njihovom radnom mjestu. S tim ciljem provelo se uzorkovanje u radionici koja se bavi proizvodnjom i montažom aluminijske bravarije. Uzorkovalo se pomoću optičkog uzorkivača u razdoblju od 29.5.2019. do 16.6.2019. te uz pomoć ciklonskog uzorkivača u razdoblju od 17.6. do 19.6.2019. godine.
Pomoću optičkog uzorkivača dobivene su brojčane koncentracije različitih veličina čestica na temelju kojih su određene stope, odnosno brzine depozicije lebdećih čestica. Nakon prvog dijela uzorkovanja provelo se uzorkovanje pomoću ciklonskog uzorkivača na politetrafluoretilenskim filtrima (PTFE). Potom su filtri vagani kako bi se iz razlike masa prije i nakon uzorkovanja odredila masa depozita potrebna za izračun ukupne koncentracije čestica. Nadalje, apsorpcijskom metodom određene su koncentracije crnog ugljika u finoj frakciji lebdećih čestica (udio ugljika koji apsorbira svjetlo).
Kako bi se odredio elementni sastav lebdećih čestica uzorci su analizirani pomoću EDXRF tehnike kojom je dobiven spektar karakterističnih linija. Koristeći program QXAS provedena je kvantitativna analiza kojom su dobivene površinske koncentracije 13 elemenata: S, Cl, K, Ca, Ti, Cr, Mn, Fe, Co, Ni, Cu, Zn i Pb.
Ovaj rad predstavlja uvod u opsežnije istraživanje Laboratorija za elementnu mikroanalizu Odjela za fiziku Sveučilišta u Rijeci gdje će se određivati elementni sastav na koji XRF nije osjetljiv (npr. Al, Na, Mg, itd.), analizirat će se biološki uzorci (kosa i nokti) radnika kako bi se procijenila izloženost metalima te će se provesti ispitivanje na većem uzorku radionica. |