Sažetak | „ Europska Unija je jedinstvena zajednica europskih država, koja je nastala suradnjom i integracijom između šest zemalja 1993. godine. Prve članice bile su Belgija, Njemačka, Italija, Nizozemska, Luxemburg i Francuska, dok danas Unija broji 28 članica.
Njene nadležnosti formirane su kroz tri kategorije, i to kroz isključivu, podjeljenu i komplementarnu nadležnost. Prvu čine područja na kojima samo Unija može donosit propise i uređivat odnose, dok države članice uopće ne smiju zakonodavno intervenirati u to područje. Drugu kategoriju čine područja koja su podijeljena između nadležnosti Unije i država članica, gdje obje mogu donosit propise, a države članice mogu koristit svoje zakonodavne ovlasti sve dok ista materija nije uređena na razini Unije.
Pri tome je ovlast Unije da uređuje područja iz mješovite nadležnosti uvjetovana poštivanjem načela supsidijarnosti i proporcionalnosti. Kroz treću kategoriju Unija je nadležna za poduzimanje djelovanja kojima se podupire, koordinira ili dopunjuje djelovanje država članica.
Načelo supsidijarnosti potječe iz temeljnih učenja Katoličke crkve, a određuje da se zakonodavni akti donose na razini Unije samo ako se isti cilj ne može na učinkovitiji način ostvariti donošenjem akta na nacionalnoj ili lokalnoj razini. Načelo supsidijarnosti prvi je put službeno uvedeno Ugovorom iz Maastrichta, te je time ugrađeno u Ugovor o osnivanju Europske zajednice.
Također se može zaključiti da je načelo proporcionalnosti zapravo opće načelo Europske unije, kojim se reguliraju nadležnosti Unije. Ono obvezuje institucije Unije da čuvaju proporcionalnost između ciljeva koje treba postići i sredstava koja se mogu koristiti za njihovo postizanje. Nalaže da se Europska unija kada su joj na raspolaganju različiti oblici djelovanja mora odlučiti za onaj pristup koji ostavlja najveću slobodu državama članicama i pojedincima. Načelo proporcionalnosti postavlja određene zahtjeve zakonodavcima država članica Unije, a to su : prikladnost,nužnost i uravnoteženost. Ova načela određena su Ugovorom o Europskoj Zajednici.“ |