Sažetak | Globalizacija i liberalizacija svijeta donijele su mnoge prednosti suvremenog doba, ali isto tako i nedostatke koje se u sferi financija ogledaju u kriminalnim aktivnostima pranja novca, financiranja terorizma i slobodnom vezom s offshore financijskim centrima.
Nacionalna tržišta postaju globalna, javljaju se novi oblici i sofisticirani načini koji olakšavaju puteve kriminala i brišu prepreke u ostvarenju kaznenih djela, dok kriminalci i kriminalne skupine ostvaruju ogromne profite i na neki način upravljaju svjetskom ekonomijom što dovodi do disbalansa i globalnih kriza. S obzirom na to da se transferi odvijaju velikom brzinom, na to da internet briše vremenske i prostorne granice te da globalna financijska tržišta i institucije postaju dostupne svima, onemogućava se kontrola nacionalnim jurisdikcijama i otežana je mogućnost sprječavanja pranja novca i financiranja terorizma, što je naposljetku i cilj kriminalcima. Pranje novca je kriminalna aktivnost odnosno proces pretvaranja nezakonito stečenih sredstava s krajnjim ciljem njihova ozakonjenja. Odvija se uglavnom u tri faze: polaganje, ležanje, implementacija, no ne moraju se nužno izvršiti sve te faze.
Offshore financijski centri imaju ključnu ulogu u olakšavanju mobilnosti financija, niskom ili nikakvom regulacijom financijskih tokova i tajnošću kojom se postiže da kapital nesmetano putuje cijelim svijetom, što jako dobro koriste kriminalci širom svijeta. Na taj način dolazi do porezne evazije, deregulacije, olakšanja PNFT, kriminalnih aktivnosti, nestabilnosti i gospodarskog disbalansa koji ima ogromne posljedice. |