Sažetak | Korupcija je društvena realnost i neizbježna pojava u svakom društvu koja se mora suzbijati svim mogućim i dostupnim sredstvima kako bi se u čim većoj mjeri smanjila njena prisutnost koja narušava temeljne društvene vrijednosti, vladavinu prava, povjerenje u institucije i pravnu državu.
Kako je kvalitetna i učinkovita javna uprava, ogledalo svakog dobro organiziranog društva kojim se upravlja na transparentan odnosno otvoren način, te je bitna za zadovoljavanje interesa cijelog građanstva pružanjem javnih usluga, u ovom radu posebice ću se baviti problemom korupcije u javnoj upravi.
No, da bi se mogla baviti tim problemom, prethodno je važno dati pojašnjenje i odgovore na brojna pitanja.
Stoga najprije objašnjavam što je to uopće korupcija, tko su sudionici korupcije, zatim utvrđujem koji su uzroci koji dovode do te neželjene društvene pojave te navodim posljedice koje proizlaze iz koruptivnog ponašanja.
Da bi razumjeli korupciju u javnoj upravi također je važno objasniti koje vrste korupcije postoje i koji su njeni pojavni oblici te dolazim do ključnog pitanja, a to je koje su to opasnosti korupcije u javnoj upravi te kako koruptivnu javnu upravu učiniti otvorenom, transparentnom, učinkovitom, profesionalnom i odgovornu građanima.
U svakoj borbi sa korupcijom bitan je pravni okvir, dakle različiti zakoni i podzakoski akti itd. kojima se nastoji suzbiti korupcija, a isto tako od presudne su važnosti i različite institucije koje nesumnjivo imaju veliku ulogu u preveniranju, otkrivanju i sankcioniranju koruptivnog ponašanja.
Nadalje, navodim i neka važnija mjerenja korupcije kojima se bave različite međunarodne institucije i nevladine organizacije nakon čega slijedi naslov koji se bavi ulogom medija te pitanjem njihovog utjecaja na korupciju.
I zaključno, u posljednjem naslovu bavim se ulogom društva odnosno društvene svijesti koju je potrebno senzibilizirati o problemu korupcije i time ukazati na njegove opasnosti i štetnosti. |