Sažetak | Ovim se radom nastojalo prikazati kako se razvijala politika transparentnosti i otvorenosti u hrvatskoj javnoj upravi. Tako je odmah na početku definirano značenje načela javnosti te je napravljen kratak osvrt na koja se sve tijela odnosi obveza javnosti rada.
Analizom europske dimenzije otvorenosti prema Bijeloj knjizi postaje jasno da su otvorenost i transparentnost dva načela koja stoje uz bok vladavini prava, odgovornosti javne vlasti, efikasnosti, učinkovitosti dobrog upravljanja, koherentnosti javnih politika, participacije i inkluzivnosti. Ubrajamo ih u temeljne standarde europskog upravnog prostora, a istovremeno nam služe i kao pretpostavke za vanjski nadzor uprave. Bez uspostave tih načela nema kvalitetne vladavine, a ni većeg stupnja povjerenja građana u kompleksne institucije.
U najkraćim je crtama objašnjena razlika između načela transparentnosti i otvorenosti te je opisano kako se proces europeizacije odvijao u hrvatskoj javnoj upravi. Također se prati razvoj i implementacija politike otvorenosti i transparentnosti kako na razini Europske unije, tako i u hrvatskom zakonodavstvu.
Koja je uloga povjerenika za informiranje u zaštiti, praćenju i promicanju pristupa informacijama, što je i koje je napore prema otvorenoj vlasti dala multilateralna inicijativa Partnerstva za otvorenu vlast, što nam donosi koncept e-savjetovanja i kako poboljšati praksu e-savjetovanja, samo su neka od pitanja na koja se nastojalo dati odgovor u sklopu ovog završnog rada.
Budući da svakodnevno svjedočimo činjenici da su građani još uvijek vrlo razočarani političarima i njihovim odlukama, u neosjetljivošću službenika i birokratskim procedurama te da su zatečeni količinom korupcijskih skandala i besmislenošću upravnih procedura, proučavajući ovu temu zaključila sam da ako nećemo ustrajati na što aktivnijem promicanju politike transparentnosti i otvorenosti rada, nećemo niti uspjeti ojačati obostrano povjerenje građana i uprave.
Uprava koja je djelotvorna (ne samo na papiru), uprava koja postiže rezultate, uprava koja promiče pravičnost i učinkovitost, koja prevenira nezakonitosti i korupciju te uprava koja upozorava na primjere dobre prakse i ističe se vjerodostojnošću jest uprava koja dokida kulturu tajnosti i baca novo i pozitivno svjetlo na svoj rad. |