Sažetak | „Uredba o mrežnoj neutralnosti propisuje prva pravna pravila otvorenog interneta na razini EU, u okviru kojih operatori prilikom davanja usluga pristupa internetu moraju jednako postupati sa svim prometom, uz pravo korištenja opravdanih mjera upravljanja prometom koje su dopuštene u samo tri taksativno navedena slučaja. Pravna regulacija mrežne neutralnosti kao temeljnog koncepta elektroničkih komunikacija nije bila razvijena kao ni implementirana u raniji europski zakonodavni okvir. Uredba stavlja dodatan naglasak na transparentnosti, u cilju bolje informiranosti krajnjeg korisnika o usluzi i kvaliteti same usluge pristupa internetu. Hrvatska je svojim propisima, godinama prije Uredbe, regulirala veći dio pitanja koja su predmet Uredbe, ponajprije Zakonom o elektroničkim komunikacijama.
Premda su Uredbom važni elementi mrežne neutralnosti inkorporirani u nju, sve njene odredbe ipak nisu dovoljno precizne i jasne. Uredba navodi svega nekoliko generalnih članaka, što nas dovodi do zaključka da je, možda, ova Uredba samo značila signal EU da izrazi svoj stav o mrežnoj neutralnosti, da stvori podlogu za buduće pravno reguliranje neutralnosti, a samim time i otvorenosti interneta. S druge strane, pretjerano regulirana mrežna neutralnost, koja uzima u obzir sve segmente internetskog prometa/usluga/aplikacija bi bila u suprotnosti sa razvojem novih tehnologija te bi u praksi mogla dovesti do usporavanja i ograničavanja razvoja tehnologija jer bi se u potpunosti morali uskladit s odredbama Uredbe.
Dosljednost u primjeni i tumačenju odredaba Uredbe trebao bi osigurati BEREC kroz nedavno donesene Smjernice o mrežnoj neutralnosti te kroz poticanje stalne razmjene iskustava između nacionalnih regulatornih tijela. U lipnju ove godine, točnije do 30. lipnja 2017., nacionalna regulatorna tijela, uključujući HAKOM bi trebala objaviti prva godišnja izvješća i svoje zaključke vezane za praćenje primjene Uredbe o mrežnoj neutralnosti. Tek po objavi izvješća moći ćemo dati sud o tome u kojem smjeru ide praksa u primjeni odredaba navedene Uredbe o mrežnoj neutralnosti na razini svih država članica EU i kako pojedina nacionalna regulatorna tijela provode svoj zadatak u vezi praćenja primjene Uredbe. Nadamo se da će izvješća pokazati da su odredbe Uredbe dobro prihvaćene u državama EU te da je ovo veliki korak k potpunom reguliranju mrežne neutralnosti i otvorenosti u okviru EU.“ |