Sažetak | Ciljevi istraživanja su bili:
1. ustanoviti strukturu mlade hrastove sastojine
2. obaviti prvu proredu u istraživanoj sastojini
3. usporediti strukturu sastojine prije i poslije prorede
4. usporediti dvije metode doznake
Na temelju dobivenih podataka s pokusne plohe i rezultata dobivenim obradom dolazimo do sljedećih zaključaka:
1. Na istraživanoj plohi raste mješovita sastojina hrasta lužnjaka iz sjemena i običnog graba s primiješanim poljskim jasenom, brijestom, crnom johom i klenom u razvojnom stadiju mlade sastojine, starosti 30 godina, te ima pravilnu jednodobnu strukturu.
2. Na plohi je obavljena njega sastojine prvom proredom dvjema metodama. Cilj je bio poboljšati strukturu sastojine, omogućiti razvoj krošanja i debla odabranih stabala koja će do kraja ophodnje biti sposobna za kvalitetnu prirodnu obnovu.
3. Prvom proredom ostvaren je intenzitet od 32,97 %, a zadani je iznosio 33,33 %. Od ukupnog volumena sastojine na plohi koji
iznosi 111,58 m³ doznačeno je 36,79 m³ od zadanih 37,19 m³. Služili smo se metodom koju je definirao Dekanić 1964. godine. Druga metoda je tradicionalna metoda koju primjenjuju djelatnici šumarije. Tom metodom ostvareni intenzitet iznosio je 12.03 %. Od ukupnog volumena na plohi doznačeno je 13,43 m³.
4. Usporedbom dviju metoda prorede uviđamo da je metoda po Dekaniću detaljnija i više se posvećuje njezi pojedinih stabala, njegovala su se stabla u svim etažama podjednako, dok se kod tradicionalne metode većina njega proredom vršila na stablima dominantne etaže, iz čega proizlazi da je doznačen veći broj stabala i veći volumen Dekanićevom metodom.
5. Prve prorede u mladim sastojinama treba početi provoditi na vrijeme. Proredama trebamo njegovati kako proizvodni tako i pomoćni dio sastojine. Podstojni dio ne štedjeti već njegovati. Još važnije od pravodobne proreda je čišćenje, jer tada još možemo utjecati više na omjer vrsta i kvalitetu stabala, moguća je zamjena lošijih stabala za bolja, dok proredom vrlo teško možemo zamijeniti velika i loša stabla iz predrasta kakvih ima slučaja na ovoj plohi. |