Sažetak | Svaka pojedina županija istočne Hrvatske odlikuje se specifićnim i divljenja vrijednim krajobrazima i prirodnim vrijednostima. Iznimna je vrijednost posebno zaštićenih objekata ponajprije u prouĉavanju graĊe, sastava, opstanka i razvitka prirodnih ekosustava. Oni provedenim istraţivanjima daju temeljne obavijesti o sindinamiĉkim zakonitostima, koje se opet primjenjuju u gospodarskim postupcima i razvojnim modelima koji jamĉe njihov opstanak. To se ujedno odnosi i na moguĉnost aktivne zaštite, korištenja i unapređivanja prirodnog okoliša. Veliko značenje ovi objekti imaju i u turističkoj, rekreativnoj i zdravstvenoj valorizaciji. S obzirom na ograniĉene mogućnosti korištenja zaštićenih dijelova prirode, te na njihovu opću, odnosno specifiĉnu zaštitu, proizlazi da se zaštićeni dijelovi prirode mogu koristiti samo na strogo kontroliran i umjeren naĉin.
Danas u Republici Hrvatskoj prema Zakonu u zaštiti prirode (NN 70/2005) postoje sljedeće kategorije zaštićenih prirodnih vrijednosti:
1. Zaštićena podruĉja (strogi rezervat, nacionalni park, posebni rezervat, park prirode, regionalni prak, spomenik prirode, znaĉajni krajobraz, park šuma, spomenik parkovne arhitekture).
2. Zaštićene svojte (strogo zaštićena i zaštićena divlja svojta, zaštićena zaviĉajna udomaćena svojta).
3. Zaštićeni mineral, sigovine i fosili.
U ovom radu je ustanovljeno da je u istoĉnoj Hrvatskoj ukupno zaštićeno 66 objekata s ukupnom zaštićenom površinom od 224 478,71 ha, što u odnosu na površinu istoĉne Hrvatske koja je 12 486 00 ha, iznosi 17,98 % površine.
Isto tako definiran je stvarni popis zaštićenih prirodnih vrijednosti županija istoĉne Hrvatske, uz date opise pojedinih zaštićenih objekata. |