Sažetak | Najveći izazovi s kojima se suočavaju pružatelji zdravstvenih usluga i institucije jest pružanje na dokazima utemeljene, učinkovite i kvalitetne zdravstvene skrbi koja će poboljšati kliničke ishode bolesnika. Usko specijalizirana zdravstvena njega predstavlja važnu kariku u funkcioniranju modernog zdravstvenog sustava.
Razvoj suvremene nefrologije prati potreba dodatnog usavršavanja unutar sestrinske skrbi, kao odgovor na različite zdravstene potrebe osoba s kroničnom bubrežnom bolesti. Sestrinstvo u nefrologiji se razvilo u zasebnu struku koju nadalje možemo podijeliti na nekoliko područja, npr. opću nefrologiju, peritonejsku dijalizu, hemodijalizu i transplantaciju bubrega.
Unutar opće nefrologije poseban pristup zahtijevaju bolesnici s različitom oblicima imunološki posredovanih gomerularnih bolesti, tzv. glomerulonefritisima koji su značajni uzroci akutne i kronične bubrežne bolesti. To mogu biti primarne bolesti bubrega ili se bolest bubrega javlja u sklopu neke druge sustavne autoimune bolesti, mogu biti akutne i/ili kronične. Dijagnoza bolesti postavlja se na temelju specfičnih seroloških nalaza i/ili biopsijom bubrega koja predstavlja „zlatni standard“, kako u dijagnosticiranju, tako i praćenju odgovora na terapiju, progresije i/ili relapsa bolesti. Liječenje ovih bolesti, pored općih mjera koje se primjenjuju u liječenju bolesnika s bubrežnom bolesti, zahtijeva i primjenu različitih oblika imunosupresivne terapije koja nosi svoje specifičnosti. Uloga usko/visoko specijalizirane medicinske sestre bitna je i u procesu dijagnosticiranja, a tako i liječenja ovih kroničnih bolesti.
S obzirom na moguće nuspojave imunosupresivne terapije, intervencije medicinske sestre uključuju primjenu terapije, procjenu stanja bolesnika, prevenciju nuspojava i komplikacija kao i ublažavanje i rješavanje istih. Ona ima i važnu ulogu u edukaciji bolesnika i njegove obitelji u primjeni specifičnih načina liječenja u procesu oporavka. Ona opservira promjene u ravnoteži tjelesne tekućine i elektrolitskog statusa, kardiološkog i neurološkog statusa bolesnika te signalizira smanjenje bubrežne funkcije. O uočenim promjenama kod bolesnika izvještava cijeli zdravstveni tim koji skrbi za bolesnika.
Skrb medicinske sestre za bolesnika oboljelog od glomerulonefritisa je dinamičan i promjenjiv proces koji zahtjeva stalno teorijsko i praktično usavršavanje s ciljem poboljšanja konačnog ishoda ove specifične skupine bolesnika.
Cilj rada je prikazati specifičnosti skrbi i liječenja bolesnika oboljelih od glomerulonefritisa kroz prikaz dva slučaja. |