Sažetak | Djecu predškolske dobi karakterizira intenzivan rast i razvoj. Predškolska dob razdoblje je u kojem djeca počinju stvarati određene životne navike koje kasnije mogu utjecati na njihov životni stil i zdravstveni status. Od iznimne je važnosti da roditelji potiču pozitivno ponašanje kod njihove djece, što podrazumijeva usvajanje zdravih prehrambenih navika, redovito bavljenje tjelesnom aktivnošću, smislenu igru, uspostavu rituala i navike spavanja te medijski odgoj.
Cilj ovog rada bio je procijeniti životne navike djece predškolske dobi, a u svrhu planiranja mogućih intervencija na području zdravstvenog odgoja.
Istraživanje je provedeno anonimnim anketnim upitnicima konstruiranim za potrebe ovog istraživanja, a ispunjavali su ih roditelji predškolske djece (prosječne dobi 5,3724) u dječjim vrtićima na području grada Siska. Dobiveni rezultati obrađeni su pomoću statističkog programa SPSS.
Između ostalog, u istraživanju je utvrđeno postojanje statistički značajne razlike za nepoželjne / nezdrave napitke s obzirom na sredinu u kojoj ispitanici žive, postojanje statistički značajne razlike za nepoželjne / nezdrave napitke s obzirom na stručnu spremu roditelja, postojanje statistički značajne razlike za nepoželjne navike djece s obzirom na stručnu spremu roditelja te je utvrđeno da spol, dob i BMI djece nemaju značajnu ulogu. Proučavanjem poželjnih i nepoželjnih životnih navika djece predškolske dobi, utvrđena je korelacija među njima.
Od svih medija djeca najviše gledaju televiziju, a najmanje koriste računalo. U usporedbi s djecom iz Njemačke, djeca iz istraživanja više gledaju televiziju, a u usporedbi s djecom iz New Yorka manje. Najviše djece ima normalnu tjelesnu masu, a kada je riječ o pretilosti postotak nije nezanemariv, ali je manji u odnosu na pretilu djecu u SAD-u. Gotovo sva djeca su tjelesno aktivna više od 1 sat dnevno što je u skladu s preporukama.
Kako bi se izbjegle nepoželjne životne navike potrebno je prevenirati od najranije dobi. |