Sažetak | U ovom radu nastojalo se prikazati značenje termina, vrste i posljedice kraniocerebralnih ozljeda te mogućnosti rehabilitacije osoba s tom vrstom ozljeda.
Naime, posljedice traumatske ozljede mozga predstavljaju jedan od najvažnijih zdravstvenih problema u Republici Hrvatskoj. Najčešći uzrok kraniocerebralnih ozljeda su prometne nesreće (70%).
Najčešći problemi kretanja i funkcije u rehabilitaciji nakon kraniocerebralnih ozljeda su poremećaja motorne kontrole, svijesti, senzorike, kognitivnih poremećaja te problema gutanja. Program rehabilitacije osoba s ozljedom mozga zahtijeva timski pristup, među kojima su iskusni članovi tima koji sačinjavaju multidisciplinarni tim. Uloga fizioterapeuta kao člana multidisciplinarnog tima u procesu rehabilitacije pacijenta s kraniocerebralnim ozljedama je od velikog značenja. Kod traumatske ozljede mozga, fizioterapeutov posao je umanjiti ili savladati paralizirajuće efekte povezane s ozljedom mozga. Fizioterapeut kod procjene uzima u obzir osnovne parametre pregleda: mišićni tonus, reakciju ravnoteže, asocirane reakcije, pokretljivost udova, kompenzacijske motoričke aktivnosti i funkcionalne aktivnosti. Pacijenta procjenjujemo subjektivnim i objektivnom anamnezom te analizom pomoću različitih testova i skala, nakon kojih slijede plan terapije i intervencija.
Fizioterapija se planira prema problemima osnovnih funkcija i ima realne ostvarive ciljeve te se provodi u određenom vremenu.
Bolnički rehabilitacijski tim čine specijalist-fizijatar, klinički psiholog, logoped, fizioterapeut, radni terapeut, medicinska sestra, a u središtu je pacijent sa svojom obitelji.
Danas se u fizioterapiji kraniocerebralnih ozljeda, kao novije metode rehabilitacije provode telerehabilitacija i terapija robotima. Pacijenti sa kraniocerebralnim ozljedama koriste i komplementarne postupke (Biofeedback, Akupunktura, TaiChi) kako bi očuvali svoje zdravlje sa nadom jačanja tijela. |