Sažetak | Pravilna prehrana ključna je za očuvanje dobroga zdravlja odraslih osoba te čini osnovu pravilnog rasta i razvoja djece i adolescenata. Danas je poznato da su neadekvatna prehrana i nedovoljna tjelesna aktivnost među vodećim uzrocima velikog broja slučajeva morbiditeta i mortaliteta. Pravilno izbalansirana prehrana i adekvatna tjelesna aktivnost trebale bi osigurati dobro zdravlje većini pojedinaca. Na osnovi snažnih znanstvenih dokaza o ulozi prehrane u smanjenju rizika od razvoja kroničnih bolesti i u održavanju zdravlja,kreirane su prehrambene smjernice koje imaju za cilj na jednostavan način educirati javnost o pravilnoj prehrani te njezinoj ulozi u očuvanju zdravlja. Prehrambene smjernice često se, radi lakše interpretacije, grafički prikazuju piramidom prehrane s posebno naznačenim pojedinim grupama namirnica.
Dojenje je najprirodniji, najzdraviji i time najprihvatljiviji oblik prehrane djece novorođenačke i dojenačke dobi. Da bi majka proizvodila mlijeko koje njezino dijete treba, dijete mora sisati često i pravilno.
Predškolsko razdoblje je vrijeme intenzivnog rasta i razvoja djeteta. Stoga je važno znati što, kada, koliko i kako valja ponuditi djetetu kao dio pravilne prehrane.
Bezbroj je namirnica koje ljudska vrsta koristi u svojoj prehrani, no pri izboru tih namirnica javljaju se velike kulturološke razlike pa mnoga jela koja su negdje uobičajena i poželjna, drugdje mogu biti sasvim neprihvatljiva. Izbor hrane određuju različiti čimbenici, kao što su dostupnost određenih namirnica, geografski i klimatski uvjeti, različiti povijesni i običajni čimbenici, pomodarstvo, različita uvjerenja i stavovi, zdravstveni, pa čak i vjerski razlozi.
Hranjive tvari ili nutrijente dijelimo u dvije velike skupine-makronutrijente i mikronutrijente. Iako voda nije nutrijent u pravom smislu, bez vode nema života i zato je treba razmatrati kao esenciojalnu supstanciju. |