Sažetak | Cerebrovaskularni inzult označuje akutni ili subakutni nastanak
simptoma uzrokovanih lokaliziranim poremećajem arterijske cirkulacije
mozga (1). Takvo stanje dovodi do nedovoljne opskrbe mozga kisikom i hranjivim tvarima što uzrokuje oštećenje i odumiranje živčanih stanica u zahvaćenim dijelovima mozga, a manifestira se oštećenjem funkcija kojima ti dijelovi mozga upravljaju.
Moždani udar velik je medicinski i socijalno-ekonomski problem. Kako pučanstvo stari, predvidivo je da će se broj osoba s moždanim udarom povećavati. Isto tako, svjedoci smo da moždani udar ne zahvaća samo starije dobne skupine, već i osobe u najproduktivnijim godinama života.
Prevencija, dijagnostika, terapija i rehabilitacija moždanog udara značajno napreduju posljednjih godina. Prevencija je još uvijek najučinkovitiji pristup moždanom udaru, jer preventivni programi i djelovanje na brojne čimbenike rizika smanjuje rizik od nastanka moždanog udara. Dijagnostička obrada koja uključuje slikovne metode nužna je za primjenu adekvatne terapije. Liječenje se provodi u jedinicama intenzivnog liječenja te primjereno opremljenim odjelima, što značajno smanjuje mortalitet i invalidnost, a rano započetom rehabilitacijom moguće je invalidnost dodatno smanjiti. Rehabilitacijskom intervencijom realno je očekivati poboljšanje funkcionalnosti bolesnika i njihovo kvalitetnije uključivanje u obitelj, radnu i širu društvenu zajednicu.
U zbrinjavanju bolesnika oboljelih od moždanog udara medicinska sestra je samostalan nositelj zdravstvene njege. Bolesnici oboljeli od moždanog udara ovisni su o tuđoj pomoći jer zadovoljavanje osnovnih ljudskih potreba u smislu uzimanja hrane, održavanja osobne higijene, odijevanja im je otežano ili potpuno onemogućeno, a problem smanjene pokretnosti ili nepokretnosti je dugotrajan. Stoga se od medicinske sestre očekuje da obavi zdravstvenu njegu najviše moguće kvalitete uz suosjećanje s bolesnikom. Za vrijeme boravka bolesnika u bolnici, najveći dio vremena uz njega je medicinska sestra, koja kao takva poznaje njegove potrebe i može mu pomoći motivirajući ga za aktivno sudjelovanje u rehabilitaciji. Ovi problemi ne pogađaju samo oboljele nego i članove njihove obitelji, zato medicinska sestra svojim znanjem, stručnošću i razvijenim vještinama pomaže bolesniku i njegovoj obitelji u očuvanju kvalitete života. |