Sažetak | Zloćudni tumori kože su najčešće dijagnosticirane vrste raka na svijetu. Najčešće su uzrokovani direktnim i učestalim izlaganjem sunčevim UV zračenjem koje prodire u kožu i oštećuje ju. Kancerozne lezije se obično javljaju na područjima kože koje su najizloženije Suncu; to su lice, uši, nadlanice i podlaktice. Najučestaliji je kod osoba iznad 50 godina, ali može se javiti i kod mlađih. Ukoliko se zloćudni tumor kože rano dijagnosticira, postoji vrlo visoka šansa za njegovo izlječenje. Ipak, osviještenost javnosti vezano za rano otkrivanje raka kože je još uvijek relativno niska te su stoga i šanse za njegovo rano otkrivanje relativno male.
Pojam "rak kože" podrazumijeva razne oblike raka gdje svaki od njih ima različite simptome, terapiju i učestalost.
Zloćudni tumori kože su na našim prostorima jako rasprostranjena vrsta malignih tumora. Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, više od 3 milijuna Europljana godišnje oboli od nekog oblika zloćudnog tumora kože, a su je ujedno i najčešći zloćudni tumori u ljudi te tumori s najbrže rastućom incidencijom od svih zloćudnih tumora.
Sestrinske intervencije kod dermatološkog onkološkog pacijenta nužne su i potrebne u svim fazama bolesti, od akutne faze do terminalne bolesti. Sestrinske intervencije vezane su i uz edukaciju pacijenta i obitelji, a nadasve su važne i u palijativnoj skrbi. Sestra uključuje pacijenta u terapijski postupak, educira ga u smislu zdravstvene njege, prva uočava novonastale simptome ili pogoršanje simptoma u onkološkog pacijenta i prva komunicira s obitelji. Onkološke medicinske sestre moraju odlikovati visoka stručnost, moralne kvalitete i visok stupanj empatije za pacijenta i njegovu obitelj.
U radu će biti prikazana podjela zloćudnih tumora kože, etiopatogeneza, klinička slika, dijagnostika, te postupci liječenja i prevencija. Posebni naglasak u radu će biti na ulozi medicinske sestre u planiranju i provođenju zdravstvene njege prije, tijekom i nakon liječenja te u psihološkoj potpori i edukaciji pacijenata. |