Sažetak | Svjetska zdravstvena organizacija definirala je alkoholizam na sljedeći način: „Alkoholizam je bolest, a alkoholičar je bolesnik kod koga se zbog prekomjerne i dugotrajne uporabe alkoholnih pića pojavljuje fizička i psihička ovisnost, zdravstveni problemi, obiteljski i društveni poremećaji“(1)
Alkoholizam je kronična i recidvirajuča bolest koja nastaje zbog dugotrajnog i prekomjerenog unosa alkoholnog pića. On predstavlja veliki javno zdravstveni problem koji dovodi do brojnih zdravstvenih obiteljskih socijalnih i radnih problema.(2). Iako je alkoholizam bolest ili poremećaj, u stvarnom svakodnevnom životu većina ljudi na alkohlizam gleda kao opće prihvatljivu pojavu u društvu . Kroz povijest do danas oblikovao se mentalitet u kojemu je pijenje nešto sasvim normalno, štoviše ljudsko je društvo izgradilo niz običaja i navika te tako alkoholizam duboko ukorijenilo u svoju stvarnost kao običajnu pojavu, ne vidjevši pritom kako prije tako i danas posljedice i stvarnu sliku, koju alkoholizam ostavlja za sobom .
Alkohol je najčešće prva ovisnost s kojom se mladi susreću, nerijetko se ne zaustavljajući samo na njemu. Trend konzumacije alkohola u populaciji mladih stalno je u porastu, što zabrinjava i traži pozornost cijele društvene zajednice, prije svega u prevenciji ovog nemilog fenomena.
Medicinska sestra ima važnu ulogu u procesu liječenja ovisnika o alkoholu. Njena uloga važna je u prevenciji, pružanju zdravstvene njege, motivaciji, edukaciji i resocijalizaciji ovisnika o alkoholu .Problem alkoholizma nije problem samo osobe koja pije, već i njene obitelji i zajednice u cjelini. Procjenjuje se da danas svaka četvrta obitelj ima člana alkoholičara. Obilježja današnjeg vremena, u kojem je pijenje izgubilo odlike nečeg opasnog, zabranjenog i štetnog, nikako nam ne ide na ruku u borbi sa sve većim brojem alkoholičara među mladima. |