Sažetak | Stapedotomija je operativni zahvat koji se provodi kod bolesnika koji boluju od otoskleroze.
Otoskleroza je bolest kod koje dolazi do okoštavanja zgloba između stapesa i pužnice . Uzrok otoskleroze nije do kraja poznat, postoji genetska predispozicija. Žene češće oboljevaju nego muškarci. Prvi simptomi mogu se javiti tijekom trudnoće ili nakon poroda. Bolest može zahvatiti jedno ili oba uha, istovremeno ili s vremenskim odmakom . Gubitak i progresivno slabljenje sluha je najčešći simptom. Dijagnoza se postavlja na temelju audioloških ispitivanja (otološkim pregledom, tonalni audiogramom, timpanogramom, ispitivanjem stapesnog refleksa). Bolest najčešće sporo napreduje. Liječenje se provodi slušnim pomagalom ili kirurški.
Danas se uglavnom izvodi stapedotomija, zahvat kod kojeg se uklanja jedan dio stapesa i zamjenjuje protezom, dok kod stapedektomije se uklanja cijeli stapes i zamjenjuje protezom. Zahvat traje oko 45 minuta, uglavnom u općoj anesteziji. Prevoj na uhu se mijenja nakon dva dana te se skida prilikom prve kontrole koja uglavnom bude nakon tjedan dana, a sljedeća za mjesec dana kada se radi i ispitivanje sluha. Povratak svakodnevnim aktivnostima je moguć nakon dva tjedna, ali to je individualno.
Na Klinici za bolesti uha, nosa i grla i kirurgiji glave i vrata KBC-a Zagreb, 2016.g od 270 pacijenata hospitaliziranih zbog operacije uha, učinjeno je 68 stapedotomija, a 2017.g od 289 pacijenata hospitaliziranih zbog operacije uha, učinjeno je 45 stapedotomija.
Cilj rada je opisati perioperativnu zdravstvenu skrb bolesnika nakon stapedotomije, sestrinske dijagnoze, objasniti što je stapedotomija. |