Sažetak | Tumor dojke najčešći je zloćudni tumor kod žena s najvećom stopom smrtnosti. Žene s tumorom dojke su jedna od najvećih grupa unutar populacije oboljelih od tumora s petogodišnjim preživljavanjem. Etiologija nastanka tumora i dalje je nejasna. U liječenju tumora dojki najvažnije je rano otkrivanje tumora.
Liječenje tumora dojke najčešće je operativno odstranjivanjem djela ili cijele dojke ovisno o lokalizaciji i mogućem širenju tumora. Ostali oblici liječenje koji se primjenjuju ovisno o vrsti tumora su: radioterapija, kemoterapija, hormonalna terapija i biološka terapija. Liječenje tumora ostavlja razne fizičke, ali i psihičke posljedice. Najčešći simptomi zbog kojih se pacijenti nakon operativnog liječenja tumora dojke upućuju na fizioterapiju su: bolovi u vratu, u predjelu prsa, bolovi i ograničenje pokreta u ramenu i narušenost propriocepcije, bol duž interkostalnog živca, bolovi u lopatici te žarenje i trnci, te oticanje ruke (limfedem) nakon uklanjanja pazušnih limfnih čvorova kao kasna komplikacija
Nakon operacije potrebno je započeti s provođenjem fizioterapije. Fizioterapija započinje fizioterapijskom procjenom koja se provodi po SOAP modelu koji obuhvaća subjektivni i objektivni pregled, mjerenja i testove te plan terapije. Fizioterapijska procjena je važna kako bi se moglo pratiti napredovanje i učinak terapije na pacijenta od prvog do zadnjeg dana rehabilitacije. Nakon provedene fizioterapijske procjene slijedi provođenje fizioterapijske intervencije.
Fizioterapijska intervencija sastoji se od provođenje preoperativne, rane i kasne postoperativne fizioterapije i kasne fizioterapije. U intervenciji se provode: fizioterapijske vježbe, kompleksne dekongestivne terapije limfedema, kinesiotaping, proprioceptivna neuromuskularna facilitacija i edukacija pacijenta. Ciljevi fizioterapijske intervencije su: smanjenje boli, smanjenje kontrakture u ramenu (ako je postojala) i povećanje opsega pokreta, poboljšanje propriocepcije, povećanje snage mišića, poboljšanje sagitalne gibljivosti kralješnice i mobilnosti grudnog koša te smanjenje limfedema.
U radu će biti obrađena fizioterapijske procjena pacijenata nakon operativnog liječenja dojke. Fizioterapijska procjena prethodi fizioterapijskom tretmanu te se na temelju nje određuju ciljevi terapije i oblici terapije koji će biti provedeni kod pacijenata. Fizioterapijska procjena je važna jer se na taj način svakom pacijentu individualno pristupa njegovom problemu. |