Sažetak | Normalni srčani ritam naziva se sinusni ritam. U provodnom srčanom sustavu nastaje električni impuls koji potiče ritmične kontrakcije srčanog mišićja i te impulse brzo provodi kroz srce. Poremećaji srčanog ritma nastaju zbog abnormalnosti u stvaranju ili provođenju impulsa u provodnom sustavu srca. Aritmije se najčešće dijele prema frekvenciji na bradiaritmije i tahiaritmije. Uzroci poremećaja u srčanom radu su raznovrsni. Razne kardiovaskularne bolesti, poput aterosklerotske bolesti srca, kongenitalnih srčanih bolesti, kardiomiopatija, infarkta miokarda te povišeni krvi tlak povećavaju rizik za razvoj aritmija. Također neki od uzroka mogu biti bolesti štitnjače, pušenje, pretjerana konzumacija alkohola ili kofeina, konzumacija droga, stres, poremećaji elektrolita poput kalija, natrija, kalcija i magnezija i neki lijekovi. Pojedini rizični faktori mogu se ukloniti ili kontrolirati te je vrlo bitna edukacija i savjetovanje pacijenta od strane medicinske sestre o načinima prevencije aritmija i drugih komplikacija.
Učestalost aritmije raste s dobi. Među aritmijama najčešće su ekstrasistole, a zatim slijedi fibrilacija atrija. Neke aritmije su bezopasne, a druge životno ugrožavajuće, međutim simptomi koji se javljaju nisu uvijek u skladu s ozbiljnošću aritmije. Od simptoma javljaju se palpitacije, vrtoglavica, dispneja, slabost i bol u prsima, što često kod pacijenta izazove osjećaj nelagode i straha. Vrlo je bitna rana dijagnostika koja obuhvaća uzimanje anamneze, fizikalni pregled, snimanje EKG-a, test opterećenja, elektrofiziološko ispitivanje srca, kontinuirani 24-satni EKG i druge. Dijagnostikom se utvrđuje i prognostička važnost aritmije za pacijenta. Posebice je bitna rana dijagnostika i brze terapijske intervencije kod vitalno ugrožavajućih aritmija. Liječenje obuhvaća primjenu antiaritmika, elektrokardioverziju, radiofrekventnu ablaciju srca, elektrostimulaciju i defibrilaciju, ovisno o vrsti aritmije i pojavnosti simptoma.
Medicinska sestra ima bitnu ulogu u svim fazama zbrinjavanja pacijenta. Od prijema, sudjelovanja u raznim dijagnostičkim i terapijskim postupcima i edukacije pacijenta o razlogu pojavnosti aritmije, simptomima, faktorima koji utječu na češću pojavnost aritmija, načinima liječenja, važnosti redovnog uzimanja terapije, mogućim nuspojavama lijekova te potrebnim promjenama u životnom stilu. |