Sažetak | Transfuzija krvnih pripravaka koristi se u liječenju brojnih bolesti i bolesnih stanja, no unatoč pogodnostima uvijek postoji mogućnost javljanja transfuzijske reakcije. Reakcije mogu biti imunološke ili neimunološke, ovisno o uzroku njihova nastanka. Simptomi reakcija variraju od blagih do težih, pa do onih po život opasnih. Upravo zato, veoma je važno njihovo praćenje, bilježenje i analiza njihovih uzroka. Sve transfuzijske reakcije moraju se prijaviti obrascem za prijavu transfuzijske reakcije.
Cilj ovog istraživanja bio je prikazati učestalost febrilnih nehemolitičkih transfuzijskih reakcija prijavljenih u KBC Zagreb u razdoblju od 2002. do 2016. godine.
Febrilne nehemolitičke transfuzijske reakcije su akutne reakcije koje se javljaju tijekom transfuzije ili do 4 sata nakon transfuzije. Najčešće su popraćene zimicom, tresavicom i povišenjem tjelesne temperature.
U analiziranom razdoblju zabilježeno je 560 febrilnih nehemolitičkih transfuzijskih reakcija kod 482 bolesnika. Učestalost FNHTR koje su se javile na transfuziju eritrocita iznosi 0,08%, na transfuziju trombocita 0,07%, a na plazmu 0,01%. Češće se javljaju kod odraslih ženskih osoba, najvjerojatnije zbog imunizacije HLA antigenima tijekom trudnoće. Što se tiče primarne bolesti, najveći broj FNHTR zabilježen je kod hematoloških bolesnika jer su u pravilu politransfundirani.
Od 2002. do 2016. godine došlo je do značajnog smanjenja incidencije FNHTR, zbog primjene krvnih pripravaka sa smanjenim brojem leukocita.
Unatoč napretku transfuzijske medicine i do sada stečenog znanja o transfuzijskim reakcijama, njihovim uzrocima i simptomima, potrebno je i dalje provoditi istraživanja na tom području s ciljem poboljšanja kvalitete transfuzijskog liječenja. |