Sažetak | Hipotalamus je dio središnjeg živčanog sustava koji upravlja mnogim tjelesnim funkcijama važnim za održavanje homeostaze, uključujući i radom endokrinog sustava. Između ostalog, njegova zadaća je kontrola hipofize, glavne žlijezde u tijelu koja upravlja radom ostalih žlijezda. Hipotalamus kontrolira lučenje hormona hipofize pomoću neuropeptida i živčanih impulsa.
Hipofiza se sastoji od prednjeg i stražnjeg režnja. Prednji režanj, adenohipofiza, izlučuje pet hormona koji utječu na rad drugih endokrinih žlijezda, dok šesti hormon, hormon rasta, djeluje na čitav organizam. Hormoni stražnjeg režnja, neurohipofize, izravno utječu na ciljni organ. Hormoni adenohipofize su hormon rasta, adrenokortikotropni hormon, tireotropni hormon, prolaktin i gonadotropni hormoni – folikulostimulirajući hormon i luteinizacijski hormon. Antidiuretski hormon i oksitocin izlučuje neurohipofiza. Za normalnu i očuvanu homeostazu važno je da svi hormoni djeluju usklađeno. Višak ili manjak nekog hormona remeti normalnu funkciju organizma što može dovesti do razvoja bolesti i do poremećaja koji narušavaju kvalitetu života.
Uloga dijagnostike vrlo je bitna u pravovremenom prepoznavanju i liječenju poremećaja hormona hipofize i hipotalamusa. Kada se utvrdi o kojem je poremećaju riječ, liječnik određuje terapiju koja je većinom medikamentozna, no u nekim slučajevima neophodan je kirurški zahvat. |