Sažetak | Elektroforeza je jednostavna metoda kojom se razdvajaju proteini u električnom polju. Omogućava razdvajanje proteina seruma u pet osnovnih frakcija: albumin, alfa-1-globulini, alfa-2-globulini, beta-globulini i gama-globulini. Rezultati se prikazuju brojčano i grafički elferogramom što nam daje uvid u koncentracije skupina proteina u serumu bolesnika.
U kliničkim laboratorijima se uglavnom koristi kapilarna zonska elektroforeza. Kapilarna zonska elektroforeza, zbog visoko rezolucijskog razdvajanja pojedinih analita i malih zahtijeva za znatnijom obradom uzorka, je našla široku primjenu u dijagnostičkim, forenzičkim te farmaceutskim laboratorijima. Budući da je moguće analizirati gotove sve vrste analita od malih organskih molekula pa sve do DNA i proteina, koristi se za analizu lijekova i njihovih metabolita, krema, bioloških tekućina i tkiva, u analizi hrane, otpadnih voda, biljnih materijala itd.
Najzastupljeniji protein u serumu je albumin. Sintetizira se u jetri. Ima transportnu ulogu i vrlo je važan u održavanju onkotskog tlaka. Albumin je glavna frakcija u normalnom elferogramu serumskih proteina. Budući je intraindividualna biološka varijacija albumina samo 3,2%, male promjene u koncentraciji albumina čine klinički značajne promjene. Snižena koncentracija albumina (hipoalbuminemija) karakterizira malnutriciju, malapsorpciju, cirozu jetre dok stanja dehidracije i trudnoće najčešće prati povišena koncentracija albumina (hiperalbuminemija). Postoje i dva nasljedna poremećaja metabolizma albumina, analbuminemija i bisalbuminemija.
Detekcijom povećanja ili smanjenja koncentracije pojedinih proteinskih frakcija u serumu mogu se donijeti zaključci o stanju organizma, provedbi daljnje dijagnostičke obrade i terapijskom postupku ukoliko je potreban. |