Sažetak | Streptococcus pneumoniae uzrokuje različite bolesti svojom invazivnošću; najprije kolonizira sluznicu nazofaringsa, a ako nastupi poremećaj fiziološke flore, dolazi do adheracije i lokalnog umnožavanja. Tada se širi na srednje uho, sinuse i alveole te uzrokuje teške kliničke slike. Do 70% djece koja pohađaju kolektiv, tijekom hladnijega dijela godine može biti kolonizirano pneumokokom. S čovjeka na čovjeka se prenosi kapljičnim putem.
Pneumokokna bolest se odnosi na širok raspon infekcija uzrokovanih bakterijom Streptococcus pneumoniae (S. pneumoniae), također poznatom kao pneumokok. Prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji, pneumokokne bolesti vodeći su uzrok smrtnih slučajeva širom svijeta među djecom u dobi mlađoj od 5 godina. Često ga nalazimo u respiratornom sustavu zdravih ljudi; može biti izoliran iz nazofaringsa u 5%-90% zdravih osoba bez simptoma bolesti. Među školskom djecom, 20%-60% djece može biti prijenosnik pneumokoka, dok su odrasli bez djece prenosioci pneumokoka u samo 5%-10% slučajeva. Među pneumokoknim bolestima značajno su češće tzv. neinvazivne bolesti, od kojih su u djece najčešće upala srednjega uha, a u starije djece i sinusitis. Osim upala gornjeg dišnoga sustava, pneumokok može izazvati i tzv. invazivne bolesti, od kojih su u djece najčešće pneumonije, meningitis i okultna bakterijemija.
Pneumokokne bolesti je moguće prevenirati cijepljenjem. Na tržištu postoje 2 vrste cjepiva, a to su 23-valentno polisaharidno cjepivo protiv pneumokoka (eng. 23-valent pneumococal polysaccharide vaccine, PPV) i konjugirano pneumokokno cjepivo (eng. pneumococcal conjugate vaccine, PCV).
U liječenju sudjeluje multidisciplinarni tim, a medicinska sestra je neizostavni dio istoga. Zadaće medicinske sestre su mnogobrojne, stoga je važno da posjeduje znanje i vještine potrebne za pružanje adekvatne zdravstvene njege. |