Sažetak | Fibromijalgija (FM/FMS) jedna je od najčešćih kroničnih bolnih stanja mišićnokoštanog sustava nepoznate etiologije. Iako etiologija i patofiziologija nisu još razjašnjeni smatra se da su glavni faktori nastanka disfunkcija centralnog i autonomnog ţivčanog sustava, neurotransmitera, hormona, imunološkog sustava, vanjskih stresora, psihijatrijski aspekti i sl. Zahvaća 4% populacije od čega su 90% ţene. Trenutačni kriteriji za dijagnozu fibromijalgije koriste se od strane Američkog fakulteta reumatologije (ACR), a karakterizira ju bol rasprostranjena po cijelom tijelu s pripadajućim bolnim točkama (tender points), od čega minimalno njih 11, od 18 točaka ukazuje da se radi o fibromijalgiji.
Fibromijalgija je često povezana s umorom, poremećajem spavanja, anksioznošću i depresijom te kao kod svakih drugih onemoćalih stanja, oboljele uvelike zahvaćaju problem kao što su smanjene radne sposobnosti, obiteljski ţivot, društveni odnosi i smanjena kvaliteta ţivota.
U liječenju fibromijalgije koriste se lijekovi protiv bolova, nesteroidni protuupalni lijekovi, antidepresivi te fizikalna terapija i sl. Liječenje zahtijeva dosta upornosti i strpljenja bolesnika, ali je potrebno da pacijent poznaje prirodu njegove bolesti.
U ovom završnom radu obraĎene su dostupne metode za ublaţavanje i organizaciju liječenja boli kod fibromijalgije te ulogu fizioterapeuta u procjeni klijenta, olakšavanje tegoba putem fizioterapeutskog tretmana i potrebnom edukacijom. |