Sažetak | Uvod: Hodgkinov limfom karakteriziran je prisutnošću Hodgkinovih i Reed-Sternbergovih stanica u miješanom upalnom infiltratu neneoplastičnih stanica. Tumorske stanice su B-staničnog podrijetla, što je dokazano upotrebom monoklonskih protutijela na leukocitne površinske biljege. CD20, kao jedan od biljega, pouzdan je i koristan pri postavljanju dijagnoze limfoma, dok je s druge strane prognostička važnost njegove ekspresije još uvijek kontorverzna.
Cilj istraživanja: Utvrditi pojavnost biljega CD20 na tumorskim stanicama Hodgkinovog limfoma.
Materijali i metode: U istraživanje je uključeno 108 bolesnika kojima je patohistološki dijagnosticiran Hodgkinov limfom. Uzorci su dobiveni biopsijom ili resekcijom te potom obrađeni u patohistološkom laboratoriju: uklopljeni su u parafinske blokove, obojani hemalaun eozinom i imunohistokemijskim metodama na CD20, CD3, CD30, CD15, PAX5 i analizirani mikroskopski.
Rezultati: Utvrđeno je 27 CD20 pozitivnih slučajeva (25%) i 78 CD20 negativnih slučajeva (65%). CD20 pozitivnost izražena je u 8 od 52 slučaja (15%) nodularne skleroze, 5 od 16 (31%) mješovite celularnosti, 4 od 4 (100%) limfocitima bogatog klasičnog Hodgkinovog limfoma, 5 od 5 (100%) nodularne limfocitne predominacije te 5 od 30 (17%) neklasificiranog Hodgkinovog limfoma. Pojavnost je približno jednaka između obaju spolova, a bolesnici su u rasponu od 5 do 75 godina.
Zaključak: CD20 biljeg se javlja s niskom učestalošću na tumorskim stanicama klasičnog Hodgkinovog limfoma, te na svim slučajevima nodularne limfocitne predominacije. Njegovo određivanje nužno je pri postavljanju dijagnoze. Pojavnost je podjednaka između obaju spolova, a poveznica s dobi bolesnika nije uočena. U primjeni je terapija monoklonskim anti-CD20 protutijelima, a ispitivanje njezine djelotvornosti i usavršavanje još su u tijeku. |