Sažetak | Cerebrovaskularne bolesti zauzimaju treće mjesto prema mortalitetu i morbiditetu, odmah nakon malignih i srčanih bolesti. Moždani udar je rapidni gubitak moždane funkcije uzrokovan poremećajem cirkulacije u mozgu. Postoje dva glavna tipa moždanog udara: ishemijski i hemoragijski. Na temelju anamneze, kliničkog pregleda i dijagnostičke obrade postavlja se dijagnoza moždanog udara. Liječenje moždanog udara obuhvaća opće mjere liječenja, sprječavanje komplikacija i rehabilitaciju.
Fizioterapijski postupak započinje procjenom. Točno se određuju vrsta i razina oštećenja, funkcionalne onesposobljenosti te strategije intervencije. Na temelju problema koji se javljaju nakon moždanog udara postavljaju se fizioterapijske intervencije. Neki od tih problema su: problemi mišićnog tonusa, problemi ravnoteže, koordinacije i hodanja, problemi pokretljivosti udova, govorni problemi i dr. Neki od glavni zadataka fizioterapeuta u rehabilitaciji su: sastavljanje plana rehabilitacije s ostalim članovima rehabilitacijskog tima, motiviranje i savjetovanje pacijenta te educiranje bolesnikove obitelji o njegovoj bolesti i načinu života nakon rehabilitacije.
Fizioterapijska intervencija kod pacijenta nakon moždanog udara obuhvaća pozicioniranje, facilitaciju, mobilizaciju zglobova i mišićnog tkiva, povećanje snage, a glavni joj je cilj postizanje što veće samostalnosti kod pacijenta te njegov povratak svakodnevnom životu.
U fizioterapiji postoje brojni koncepti koji se koriste u intervencijama nakon moždanog udara, a to su: Bobath koncept, terapija po Vojti, terapija prisilno induciranog pokreta, program ponovnog motoričkog učenja te Kinesio taping. U današnje vrijeme koriste se i novije tehnike poput telerehabilitacije i robotike. |