Sažetak | Poznata je činjenica da je uporaba raznih oblika dodataka prehrani u velikom porastu. Često su kao sastavni dio u navedenim proizvodima prisutni razni oblici minerala i/ili vitamina, ali i razne vrste bilja. Bilje ima veoma važnu ulogu kako u staroj medicini tako i danas, osobito kada lijekovi ne daju očekivane rezultate. Uporaba ljekovitog bilja je vjerojatno najstarija postojeća metoda suočavanja čovječanstva s bolestima. Korištenje ljekovitog bilja u svrhu liječenja bolesti i tegoba, poznato je pod nazivom fitoterapija, a najčešći oblik korištenja ljekovitog bilja je u obliku čaja.
Ljekovito bilje je učinkovito ako se koristi ispravno, jer sadrži organske tvari sa ljekovitim svojstvima koje se koriste za liječenje bolesti i raznih simptoma vezanih uz tijelo. Čak i sa dokazanom učinkovitosti, biljni lijekovi nisu klasificirani kao lijekovi na recept, nego kao prehrambene supstance, odnosno dodaci prehrani (1). Tijekom zadnjih nekoliko godina došlo je do povećane uporabe lijekova tj. dodataka prehrani na biljnoj bazi. Zbog povećane potražnje i šire potrošnje bitna je kvaliteta tih dodataka i lijekova. Sigurnost biljnih proizvoda ima veliku važnost za javno zdravstvo, zbog toga što veliki broj populacije koristi ljekovite biljke na vlastitu odgovornost bez upute liječnika i bez adekvatnog znanja o podrijetlu bilja te pravilnoj količini i načinu uporabe.
Cilj ovog rada bio je proučiti koje se vrste ljekovitog bilja najčešće koriste na našem području te u koje svrhe. Jednako tako provjerila se i njihova zdravstvena ispravnost, odnosno, primjerenim analitičkim metodama određivalo se olovo, kadmij i živa, a dobiveni rezultati dali su uvid u zdravstvenu ispravnost jednih od najčešće korištenih dodataka prehrani na bazi bilja.
Dobiveni rezultati pokazali su da je prisutnost teških metala, osobito olova, prisutna u svim analiziranim proizvodima. Iz dobivenih rezultata zaključujemo, da analizirane skupine proizvoda mogu kroz dulje vrijeme uporabe štetno utjecati na zdravlje ljudi budući da se radi o metalima koji spadaju u kumulativne kontaminante, te se preporučuju daljne kontrole te vrste proizvoda. |