Sažetak | Sestrinska skrb predstavlja vještinu, brigu i želju pomoći pojedincu u očuvanju njegova zdravlja. U počecima zdravstvena njega nije zahtijevala vještinu i obrazovanje, za bolesne su se brinuli članovi obitelji ili sluge. Često se bolesne smatralo začaranima i opsjednutima, pa se sama medicina svodila na šamanovo otklanjanje čarolije i „istjerivanje“ zlih duhova koji su napadali bolesnikovo tijelo. Stari narodi poput Egipćana, Grka, Babilonaca, Kineza i Indijaca bili su iznad svoga vremena, a vjera je i tada imala veliki utjecaj na medicinu. Vjerovali su u mnoštvo bogova i smatrali su da bolest i zdravlje potječu od njih ili natprirodnih pojava. Neki narodi poput Egipćana otvarali su mnoge škole gdje se učila medicina i anatomija, a žene su se školovale za primalje. U Grčkoj, medicinske sestre se spominju kao dadilje koje čuvaju djecu, a u sanatorijima žene su pružale skrb bolesnima i umirućima. Iako isprva, ulogu medicinske sestre obavljaju neobrazovane žene iz nižih slojeva društva, za skrb i njegu umirućih počinju se brinuti imućne žene, višeg staleža. U Rimskom carstvu, kada kršćanstvo preuzima vodeću religiju, udovice i neudate žene posvećuju se dobrotvornom radu i brinu se za bolesne i siromašne. Posjećivale i njegovale su beskućnike, zatvorenike i donosile im hranu i odjeću. Poznate su kao matrone i đakonice, a preteča su današnjim patronažnim sestrama. Srednji vijek sa sobom donosi mnoge uspone i padove u sestrinstvu, pri samostanima počinju se graditi bolnice, a redovnice preuzimaju ulogu medicinskih sestara. Počinje vrijeme križarskih ratova, pojava gube i raznih bolesti, a medicinske sestre šire svoje područje djelovanja po cijelome svijetu. Sestrinstvo se formiralo i stapalo s vremenom, ubrzo nastupa promjena koju donosi moderno sestrinstvo. Florence Nightingale uvodi sestrinstvo kao profesiju koju poznajemo danas. Sredina devetnaestog stoljeća donosi nova otkrića i promjene na području medicine. Otvaraju se škole, obrazovanje medicinskih sestara otvara mnoga vrata.
Od velike je važnosti poznavati povijest sestrinstva kako bi medicinske sestre u potpunosti shvatile probleme koji utječu na profesiju te kako bi se moglo odgovoriti na mnoga važna pitanja. Poznavanjem povijesti može se shvatiti uloga medicinske sestre.
U ovom stručnom radu prikazano je pretpovijesno sestrinstvo, sestrinstvo ranih civilizacija, utjecaj religije kroz ranokršćansko razdoblje sestrinstva, srednji vijek, tamno doba i uzdignuće sestrinske profesije u modernom dobu te povijest sestrinstva u Hrvatskoj. |