Sažetak | U radu je provedeno analiziranje otpadne vode iz farmaceutske industrije te metode određivanja raznim parametara potrebnih za određivanje sastava otpadnih voda.
Pobliže su opisane metoda određivanja kemijske potrošnje kisika (KPK), metoda određivanja pH, metoda određivanja nitrata i nitrita, metoda određivanja klorida i metoda određivanja dušika po Kjeldahlu u vodi nakon mineralizacije selenom. Također, opisani su i neki od djelotvornih načina pročišćavanja otpadne vode kao što je pročišćavanje konvencionalnim postupkom s aktivnim muljem, rotacijskim biološkim kontraktorom (RBC), membranskim procesima, adsorpcija aktivnim ugljenom, membranskim bioreaktorom (MBR) i naprednim oksidacijskim procesima.
Obrađeni su rezultati uzoraka iz Nastavnog zavoda za javno zdravstvo dr. Andrija Štampar, Odjel za ispravnost i kvalitetu voda, Laboratorij za otpadne vode i navedeni su rezultati iz Electronic Journal of Environmental, Agricultral and Food Chemistry za tvornicu iz Pakistana radi usporedbe. U Hrvatskoj su analizirani rezultati dvije tvrtke gdje su praćeni različiti parametri. Iz Tvrtke 1. analizirani su pokazatelji organskog opterećenja: KPK, BPK, ukupni suhi ostatak i suspendirane tvari, temperatura i pH vode te nitriti, nitrati, ukupni dušik i kloridi. Iz tvrtke 2. analizirani uzorci otpadnih voda na antibiotike: azitromicin i eritromicin.Ispitivanje je provedeno po važećim normama u Republici Hrvatskoj. |