Sažetak | Urinarna inkontinencija je jedan od vrlo raširenih javnozdravstvenih problema koji se javlja uglavnom kod žena. Razni uzročnici koji se spominju kad je u pitanju urinarna inkontinencija, a u pravilu se radi o uzrocima koji su prirođeni ili nastalih tijekom života. Važno je razlikovati kako postoje različita tipologija urinarne inkontinencije, pa tako postoji statička ili stresna, urgentna, prelijevajuća, funkcionalna inkontinencija, inkontinencija nastala zbog hiperrefleksije mjehura te tzv. Neurogeni mjehur.
Kako bi se utvrdilo radi li se o stanju urinarne inkontinencije važna je dijagnostika, koja se provodi kroz uzimanje detaljne anamneze, klinički pregled te uporabom dijagnostičkih testova, kao i kroz druge metode koje uključuju cistometriju, profilometriju, cistografija, MR, ultrazvuk te radiološku obradu. Kod fizioterapeutskog pristupa ključne su intervencije kojima se može djelovati na ovo stanje poput Kegelovih vježbi, koje su definitivno jedne od učinkovitijih kad je u pitanju ovo stanje, a moguće ih je kombinirati sa drugim metodama poput biofeedbacka, elektrostimulacije, vaginalnih konusa, ali i treninga mokraćnog mjehura.
Potrebno je istaknuti kako je važan cjelovit pristup oboljeloj osobi, kako bi se navedeno stanje što uspješnije tretiralo. |