Sažetak | Salmoneloze, bolesti koje uzorkuju bakterije roda Salmonella, predstavljaju jedan od značajnih javnozdravstvenih problema prisutnih u svijetu. Salmoneloze su zoonoze što znači da su primarno patogeni životinja te se čovjek lako zarazi konzumirajući nedovoljno termički obrađene namirnice animalnog podrijetla. Svrstane su u skupinu bolesti koje se prenose hranom i vodom. Iako mnogi misle kako su takva trovanja prisutna u zemljama niskog higijenskog standarda, pokazalo se da to nije točno. Trovanja hranom prisutna su i u razvijenim zemljama, najviše zbog sve masovnije industrijske proizvodnje namirnica i sve učestalije javne prehrane. Potrebno je svakodnevno raditi na prevenciji i evidenciji zaraznih bolesti kako bi se što bolje radilo na suzbijanju i sprečavanju oboljenja. Cilj rada je prikazati kretanje salmoneloza u Sisačko-moslavačkoj županiji u petogodišnjem periodu od 2009. do 2013. godine.
U Sisačko-moslavačkoj županiji, u navedenom je razdoblju ukupno prijavljeno 337 salmoneloza. Pojavljivale su se tijekom cijele godine, ali najviše u kasno proljeće i ljetne mjesece. Obolijevale su sve dobne skupine, ali najviše djeca do četvrte godine života, te stanovništvo od 30 do 65 godina. S obzirom na spol, žene su nešto više obolijevale. Najčešće izolirani serotip je Salmonella enteritidis (70%).
Iako i dalje vodeće po broju oboljelih i broju epidemija u Hrvatskoj, salmoneloze su u padu. Dobrim preventivnim mjerama, kao što su, prvenstveno osobna higijena, higijena predmeta koji dolaze u dodir s hranom, dobra termička obrada namirnica, edukacija osoblja koje radi s namirnicama, kontrola nad kliconošama, salmoneloze se mogu svesti na minimum. |