Naslov ULOGA I KOMPETENCIJE UNIVERZALNE ŠKOLE IZ RODITELJSKE PERSPEKTIVE
Naslov (engleski) THE ROLE AND COMPETENCIES OF THE COACH OF THE UNIVERSAL SPORTS SCHOOL FROM THE PERSPECTIVE OF PARENTS
Autor Marijan Grubišić
Mentor Ana Žnidarec Čučković (mentor)
Član povjerenstva Ana Žnidarec Čučković (predsjednik povjerenstva)
Član povjerenstva Katarina Ohnjec (član povjerenstva)
Član povjerenstva Jadranka Vlašić (član povjerenstva)
Ustanova koja je dodijelila akademski / stručni stupanj Sveučilište u Zagrebu Kineziološki fakultet Zagreb
Datum i država obrane 2022-09-23, Hrvatska
Znanstveno / umjetničko područje, polje i grana DRUŠTVENE ZNANOSTI Kineziologija
Sažetak Djeca od najranije dobi za pravilan psihofizički razvoj trebaju imati zadovoljene temeljne ljudske potrebe, među kojima se potreba za kretanjem navodi kao jedna od najvažnijih. (Findak, Delija, 2001).. Izrazito je važno osigurati djeci dovoljan broj motoričkih podražaja koji su u funkciji maksimalne transformacije sposobnosti jer se propuštene prilike u toj dobi u kasnijim životnim razdobljima teško nadoknađuju. Tjelesno vježbanje od najranije dobi ima niz dobrobiti za djetetov razvoj (Berčić i Đonlić, 2009). Glavni ciljevi tjelesnog vježbanja su poticanje skladnog tjelesnog razvoja, uspješno vladanje motorikom, razvoj osjetilnosti i očuvanje djetetova zdravlja. Upravo se iz tih razloga mnoga djeca se uključuju u program univerzalne sportske škole čiji je program namijenjen djeci predškolske dobi od 4. do 7. godine. U ispunjavanju ovih ciljeva treneri zasigurno imaju središnju ulogu. Osim svoje temeljne uloge, a to je promicanje sudjelovanja u sportu i tjelesnoj aktivnosti poboljšanje učinka sportaša i timova, treneri doprinose razvoju sportaša kao ljudi, stvaranju kohezivnih timova i izgradnji zajednica sa zajedničkim interesom. Primarna misija trenera je pomoći sudionicima u sportu da se razviju ne samo kao sportaši, već i kao ljudi. Kako bi ispunio taj cilj, treneru su potrebne funkcionalne kompetencije i kompetencije vezane uz zadatke koje su potkrijepljene znanjem, promišljanjem i iskustvom. Cilj ovog znanstvenog rada bio je odrediti koje su kompetencije trenera uočljive od strane roditelja, a potrebne i važne u radu s djecom te koje to nisu. Rezultatima je utvrđeno kako roditelji prepoznaju važnost uloge trenera i njegovih kompetencija u radu sa djecom te kao najvažnije kompetencije ističu kompetencije iz kategorije „Izgradnja odnosa“.
Sažetak (engleski) For proper psychophysical development, children should have basic human needs met from the earliest age, among which the need for movement is cited as one of the most important. It is extremely important to provide children with a sufficient number of motor stimuli that serve to maximize the transformation of traits and abilities, because missed opportunities at that age are difficult to make up for later in life. Physical exercise from an early age has a number of benefits for the child's development. The main goals of physical exercise are encouraging harmonious physical development, successful control of motor skills, sensory development and preservation of the child's health. It is precisely for these reasons that many children join programs of universal sports school, which are intended for children of preschool age from 4 to 7 years old. In fulfilling these goals, coaches certainly have a central role. In addition to their core role of promoting participation in sports and improving the performance of athletes and teams, coaches contribute to the development of athletes as people, the creation of cohesive teams, and the building of communities of common interest. The primary mission of coaches is to help participants in sports develop not only as athletes, but also as people. In order to fulfill this goal, the coach needs functional and task-related competencies that are supported by knowledge and reflection. The goal of this scientific work was to determine which competencies of coaches are noticeable by parents, and which are necessary and important in working with children, and which are not. The results showed that parents recognize the importance of the coach's role and his competencies in working with children, and highlight the competencies from the category "Building relationships" as the most important competencies.
Ključne riječi
Univerzalna sportska škola
kompetencije
trener
Ključne riječi (engleski)
Universal sports school
competencies
coach
Jezik hrvatski
URN:NBN urn:nbn:hr:117:965412
Studijski program Naziv: Kineziologija; smjerovi: Kineziologija u edukaciji i Atletika, Kineziologija u edukaciji i Fitnes, Kineziologija u edukaciji i Hrvanje, Kineziologija u edukaciji i Jedrenje, Kineziologija u edukaciji i Jedrenje na daski, Kineziologija u edukaciji i Judo, Kineziologija u edukaciji i Kajkaštvo, Kineziologija u edukaciji i Kineziološka rekreacija, Kineziologija u edukaciji i Kineziterapija, Kineziologija u edukaciji i Kondicijska priprema sportaša, Kineziologija u edukaciji i Košarka, Kineziologija u edukaciji i Nogomet, Kineziologija u edukaciji i Odbojka, Kineziologija u edukaciji i Osnove kineziološke transformacije, Kineziologija u edukaciji i Ples, Kineziologija u edukaciji i Plivanje, Kineziologija u edukaciji i Ritmička gimnastika, Kineziologija u edukaciji i Rukomet, Kineziologija u edukaciji i Skijanje, Kineziologija u edukaciji i Sportska gimnastika, Kineziologija u edukaciji i Sportski menadžment, Kineziologija u edukaciji i Tenis, Kineziologija u edukaciji i Veslanje Smjer: Kineziologija u edukaciji i Kineziterapija Vrsta studija: sveučilišni Stupanj studija: integrirani preddiplomski i diplomski Akademski / stručni naziv: magistar / magistra kineziologije (mag. cin.)
Vrsta resursa Tekst
Način izrade datoteke Izvorno digitalna
Prava pristupa Otvoreni pristup
Uvjeti korištenja
Datum i vrijeme pohrane 2022-10-14 09:04:24