Održan webinar „Kako kvalitetno organizirati i upravljati istraživačkim podacima“
U sklopu obilježavanja Tjedan otvorenog pristupa (19.10.2020. – 25.10.2020.) održan je webinar „Kako kvalitetno organizirati i upravljati istraživačkim podacima“.
U sklopu obilježavanja Tjedan otvorenog pristupa (19.10.2020. – 25.10.2020.) održan je webinar „Kako kvalitetno organizirati i upravljati istraživačkim podacima“.
Zašto i kako kvalitetno upravljati istraživačkim podacima tijekom cijelog životnog ciklusa podataka otkriva novi priručnik u nakladi Srca koji je objavljen u elektroničkom izdanju 17.rujna 2020.
SRCE kao hrvatski nacionalni RDA čvor u suradnji sa Sveučilišnom knjižnicom Rijeka, Sveučilišnom knjižnicom u Splitu, Gradskom i sveučilišnom knjižnicom Osijek te Nacionalnom i sveučilišnom knjižnicom u Zagrebu održat će seriju webinar pod nazivom „Istraživački podaci-što s njima?“.
RDA (Research Data Alliance) interesna skupina Libraries for Research Data proizvela je podržano rješenje „23 Things: Libraries For Research Data“, a riječ je o pregledu praktičnih i besplatnih online izvora i alata koje korisnici mogu odmah iskoristiti uključivanjem upravljanja istraživačkim podatcima u svoj profesionalni knjižnični rad.
Kako pomoći istraživačima da pravovremeno i ispravno upravljaju svojim istraživačkim podacima (Research Data Management – RDM) te da iste dijele, jedan je od ciljeva RDA.
Ovogodišnji 15th RDA Plenary Meeting pod nazivom „Data for Real-World Impact“ trebao se održati u Melbourneu, Australiji, ali zbog novonastalih okolnosti uzrokovanih COVID-19 virusom događanje se preselio u virtualno okruženje pod novim nazivom RDA Virtual Plenary 15 (VP 15). Događanje je započelo 18. ožujka 2020. i traje do 10. travnja 2020. Svi koji su zainteresirani mogu se besplatno prijaviti na bilo koju od brojnih sesija, panel diskusija, izlaganja i rasprava koje se održavaju ovih dana u virtualnim RDA prostorima.
Na Medicinskom fakultetu u Splitu 18. lipnja 2019. održana je radionica „Objava istraživačkih podataka u sustavu Dabar“.
U Dabru je implementirana podrška za pohranu i samoarhiviranje novog digitalnog objekta: skup podataka (dataset).
Digitalni objekt skup podataka prvenstveno je namijenjen za pohranu, dugotrajno čuvanje i diseminaciju istraživačkih podataka odnosno podataka koji su kreirani ili prikupljeni kako bi se njihovom analizom došlo do izvornih znanstvenih rezultata. Implementirana podrška za skupove podataka u Dabru omogućava pohranu sukladno FAIR data principima (Findable, Accessible, Interoperable, Reusable)
U skladu s planom rada Dabra za 2017. godinu, osnivaju se dvije nove radne skupine - Radna skupina za istraživačke podatke i Radna skupina za obrazovne sadržaje.
Pozivaju se zainteresirani za rad u novim skupinama da se jave Koordinacijskom odboru Dabra (dabar-ko@srce.hr) do 02. srpnja 2017.