Dabar slavi 250.000 objavljenih objekata
U repozitorijima sustava Dabar u siječnju 2024. objavljeno ukupno više od 250.000 digitalnih objekata, a taj broj kontinuirano svakodnevno raste.
U repozitorijima sustava Dabar u siječnju 2024. objavljeno ukupno više od 250.000 digitalnih objekata, a taj broj kontinuirano svakodnevno raste.
Tijekom lipnja i srpnja 2023. provedeno je korisničko testiranje sustava Dabar zbog izrada nove verzije sustava Digitalni akademski arhivi i repozitoriji. Svrha provedbe testiranja korisničkog iskustva odrađena je s ciljem poboljšanja sustava Dabar, a temelji se na metodi promatranja stvarnog načina upotrebe proizvoda, u ovom slučaju repozitorija u sustavu Dabar, pomoću testnog korisnika. Testiranje je proveo UX voditelj testiranja iz Srca, koji je upoznao i vodio korisnike kroz zadatke koje su izvršavali tijekom testiranja na sustavu Dabar.
U sustavu Dabar omogućena je pohrana nove vrste objekta, a odnosi se na pohranu Plana upravljanja istraživačkim podacima (PUP). Ta je opcija pohrane omogućena jer će Hrvatska zaklada za znanost (HRZZ) od voditelja projekata tražiti da pohrane i objave planove upravljanja istraživačkim podacima u svojim institucijskim repozitorijima.
Sadržaj dostupan u Digitalnim akademskim arhivima i repozitorijima (Dabar) uključen je u Summon discovery servis koji je Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu (NSK) omogućila za sva javna sveučilišta, javna veleučilišta i javne znanstvene institute.
Na današnji dan prije pet godina Dabar je pušten u produkcijski rad. Tijekom tog perioda u Dabru su uspostavljena 142 digitalna repozitorija te je objavljeno 127.716 objekata.
U repozitorijima sustava Dabar je u listopadu 2019. objavljeno ukupno 100.000 digitalnih objekata, a taj broj kontinuirano svakodnevno raste.
U repozitorijima u Dabru implementirana je mogućnost izrade vodenog žiga (watermarka) za radove u zatvorenom ili ograničenom pristupu.
Vodeni žig automatski se dodaje na svaku stranicu PDF-a cjelovitog teksta kojeg preuzima korisnik koji je zatražio primjerak dokumenta. Vodeni žig je oblika "Isključivo za osobnu upotrebu - Ime Prezime".
U Dabru je implementirana podrška za pohranu i samoarhiviranje novog digitalnog objekta: skup podataka (dataset).
Digitalni objekt skup podataka prvenstveno je namijenjen za pohranu, dugotrajno čuvanje i diseminaciju istraživačkih podataka odnosno podataka koji su kreirani ili prikupljeni kako bi se njihovom analizom došlo do izvornih znanstvenih rezultata. Implementirana podrška za skupove podataka u Dabru omogućava pohranu sukladno FAIR data principima (Findable, Accessible, Interoperable, Reusable)
Određene stranice unutar digitalnih repozitorija u Dabru vizualno su prilagođene za ispis (printanje). Radi preglednijeg ispisa izbačeni su nepotrebni slikovni i tekstualni dijelovi, a ostavljena su glavna obilježja stranice poput naziva repozitorija, logo Dabra te podaci koji se ispisuju.
Za ispis je posebno prilagođen izgled profilnih stranica osoba, izgled rezultata pretraživanja, rezultata pregledavanja te izgled zapisa pojedinog objekta.
Na repozitorije u Dabru dodani su statistički prikazi objave digitalnih objekata: statistika pohrane objekata te vrste pristupa u repozitoriju.
Kroz statistički prikaz pohrane objekata na svakom je repozitoriju sada za svaki mjesec, godinu ili određeno vremensko razdoblje moguće vidjeti: