100.000 objavljenih objekata u Dabru
U repozitorijima sustava Dabar je u listopadu 2019. objavljeno ukupno 100.000 digitalnih objekata, a taj broj kontinuirano svakodnevno raste.
U repozitorijima sustava Dabar je u listopadu 2019. objavljeno ukupno 100.000 digitalnih objekata, a taj broj kontinuirano svakodnevno raste.
Sukladno Planu razvoja Dabra, započeo je razvoj podrške za unos Obrazovnog sadržaja u repozitorije.
U repozitorijima u sustavu Dabar omogućena je pohrana novog digitalnog objekta knjiga. Ovom mogućnošću u repozitorije se mogu pohranjivati razne vrste knjiga (autorske i uredničke, znanstvene i stručne te ostale vrste).
Specifikaciju, metapodatkovni opis te vrijednosti pripadajućih kontroliranih rječnika sastavila je Radna skupina za opis znanstvenih i srodnih radova, kontrolirane rječnike i identifikatore te je sva dokumentacija dostupna na stranicama Dabra.
U repozitorijima u Dabru implementirana je mogućnost podnošenja zahtjeva za pristup objektima koji su u zatvorenom ili ograničenom pristupu (Request a copy). Ova nova funkcionalnost omogućava korisnicima da bez prijave u repozitorij podnesu zahtjev za pristup traženom objektu te da nakon odobravanja također bez prijave traženi objekt i preuzmu. Zahtjev za pristup objektu odobrava autor rada, odnosno urednik repozitorija.
Na repozitorije u sustavu Dabar implementirane su promjene kojima se nastoji olakšati i poboljšati iskustvo korisnika svih repozitorija.
Broj digitalnih objekata pohranjenih u Dabru dosegnuo je 30 000! Ova brojka uključuje pohranjene ocjenske radove (završne, diplomske i specijalističke radove te doktorske disertacije i znanstvene magistarske radove), njihove priloge te nove digitalne objekte - radove objavljene u časopisu.
9. veljače 2017. godine u Srcu je održana prva radionica za pohranjivanje nove vrste digitalnih objekata u Dabru - radova objavljenih u časopisu.
U lipnju 2016. godine uspostavljen je i 100. repozitorij u sustavu Dabar, a ukupna količina digitalnih objekata pohranjenih u repozitorijima prerasla je broj od 10.000!
Sustav Digitalnih akademskih arhiva i repozitorija pušten je u produkcijski rad 17. kolovoza 2015. godine. U prvih deset mjeseci uspostavljen je 101 repozitorij među kojima su 2 nacionalna repozitorija, održano je 12 radionica za urednike repozitorija te je educirano više od 130 osoba koje su zadužene za rad na repozitorijima.
Na repozitorije u sustavu Dabar implementirana je podrška za pohranu priloga digitalnim objektima. Prilozi se mogu dodati ili odmah po spremanju glavnog digitalnog objekta, ili naknadno već spremljenim digitalnim objektima. Prilozi se spremaju kao posebni objekti povezani s radom te im se dodijeljuje i URN:NBN. Formati priloga koji su u početnoj fazi omogućeni su PDF, JPG, PNG i TIF.
Podrška za priloge napravljena je prema specifikaciji Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu.
9. veljače 2016. godine podrška za pohranu disertacija i znanstvenih magistarskih radova uključena je u svim repozitorijima u Dabru.